Most egy egyszerű szabású babanadrág elkészítését mutatom be lépésről-lépésre. Kisbabákról lévén szó fontos, hogy a nadrághoz kényelmes, rugalmas anyagot válassz. Sokan félnek a rugalmas anyagok varrásától, pedig háztartási varrógéppel is érdemes belevágni. Ha van a gépeden rugalmas öltésprogram, akkor egy kis gyakorlással hamar rákapsz majd a rugalmas anyagok varrásának ízére és sorozatban készítheted a szebbnél szebb ruhadarabokat a csemetédnek.
Ha erről a témáról többet szeretnél megtudni, ajánlom az alábbi bejegyzéseket, amikben már részletesen taglaltam a legfontosabb tudnivalókat:
Összefoglaló a rugalmas anyagok varrásáról.
Overlock öltések a varrógépen.
ANYAGVÁLASZTÁS
Mint említettem fontos a kényelmes anyag. Megfelelő lehet a babaplüss, különböző futter vagy kötött pamut anyagok. Remek választás a rugalmas szálat is tartalmazó passzé anyag is, ami nem csak a derék és lábszár anyagául szolgálhat, hanem akár az egész nadrág is készülhet ebből a sokoldalú anyagból. Sokoldalú, hiszen a babasapkák, bodyk, felsők, kismamanadrágok derékrésze és sok egyéb varrására is remek választás.
SZABÁSMINTA
A szabásmintát 56-74-es méretben megtalálod itt: Textilorszag-babanadrag 56-74
A szabásmintához tartozó leírásban megtalálod a nyomtatással, szabással kapcsolatos részleteket, ezeket itt nem taglalom.
A VARRÁS MENETE KÉPEKBEN
Ezen a képen láthatók a nadrág kiszabott alkatrészei. Eleje és háta egyforma, a lábköznél toldás található, a derék és lábszár passzéval záródik. Kis rátét díszíti a nadrágot.
1. A rátét felvarrásával kezdtem. Ilyen rátétet bármilyen mintás anyagból készíthetsz. Nincs más dolgod mint kivágni a megfelelő mintát, megerősíteni rávasalható közbéléssel (lehet akár kétoldalas is), majd felvarrni. Én a varráshoz ez esetben háromszoros egyenes öltést használtam, de applikálással is jó lehet.
2. Illeszd a toldást a lábköz középpontjához és varrd hozzá az elejéhez!
3. Színt színnel szemben illeszd hozzá a nadrág hátsó részét, és a lábszárnál kezdve a toldáson át varrd végig a másik lábszárig! Ezután varrd végig a két oldalvarrást!
4. A passzérész egy egyszerű négyzet, tetszőleges méretben kiszabhatod lényeg, hogy keskenyebb legyen mint a nadrág szára. A hosszával lehet játszani, lehet hosszabb vagy rövidebb. Varrd össze egyenes öltéssel, majd kifordítva hajtsd félbe!
5. Most varrd fel a passzérészt a nadrág száraihoz! Először tűzd meg a képen látható módon, majd varrd körbe úgy, hogy a keskenyebb passzét kissé húzva a nadrágszár méretéhez igazítod varrás közben.
6. Már csak a derékrész azaz a gumiház felvarrása van hátra. A bevarrandó gumi szélességének kétszeresére szabd a passzét 1-2 cm varrásráhagyással. Varrd össze a két végét egyenes öltéssel úgy, hogy egy kis nyílást hagysz a gumi befűzéséhez, majd kifordítva hajtsd félbe!
7. Tűzd hozzá a nadrághoz és a szélességéhez igazítva, folyamatosan húzva a passzét varrd hozzá!
8. Fűzd be a gumit és varrd össze a két végét! A szélesebb gumi elfordulhat, gyűrődhet a gumiházban, ennek elkerülésére le is varrhatod kívülről egyenes öltéssel, de közben egyenletesen nyújtsd meg a gumit!
Ezzel el is készült a babanadrág. Varrhatod passzérész nélkül is egyszerűen visszahajtva az alját és a derékrészt. Ez esetben pár cm-el többet számolj rá szabáskor a felhajtáshoz és a gumiházhoz!
Szuper, ügyes 🙂