Milyen anyagot válassz ha gyermekednek szeretnél varrni? Miből mit lehet készíteni? Összegyűjtöttem egy csokorra valót a leggyakrabban használt anyagokból.
Egy fontos szempont, hogy gyerekruhák, ágyneműk készítésénél ha a ruhaanyag közvetlenül érintkezik a testfelülettel, mindenképpen természetes alapút érdemes választani. Legjobb a 100% pamut alapú textília. Az anyagokat gyakran keverik különböző arányban szintetikus szálakkal. Ezek megváltoztatják a textil tulajdonságait. Az ilyen méteráruk olcsóságuknál fogva vonzóak lehetnek, de hajlamosabbak a kibolyhosodásra, a légáteresztő képességük sokszor kisebb. Ugyanakkor alkalmasak lehetnek például kabátok, pulóverek, sapkák, falvédők, gyerekjátékok készítésére.
Batiszt: pamutból, lenből, gyapjúból vagy pamut/poliészterből készített, finom, vászonkötésű szövet. Fehérített, pasztellszínekre festett vagy apró mintás lehet. Kedvelt, jól mosható anyag. Varrott csipkék alapanyagaként is használják, létezik hímzett, bordűrrel díszített változata is. Lánykablúz, ruha, ing, fehérnemű készülhet belőle.
Puplin: vászonkötésű pamutszövet szövet finom harántbordázattal. Létezik pamut-poliészter és 100% poliészter alapú is. Vastagságtól függően lehet ingek, hálóruhák, blúzok, ruhák alapanyaga.
Zefír: vászonkötésű, sűrű szövésű pamutszövet. Fehérítve, tarkán szőve (kockás), esetleg apró kötésmintákkal teletűzdelve gyártják. Gyakran keverik poliészterrel. Ingek, blúzok, ruhák készítésére használják.
Krepp: különleges nyomási eljárással gyártott pamutszövet. A pamut tömény nátronlúg hatására erősen duzzad, zsugorodik. Ha a nátronlúgot nem a teljes szövetfelületre viszik fel, csak helyenként, akkor csak a lúggal kezelt felületen zsugorodik, így a felület fodros, krepphatású lesz. Létezik úgynevezett kérges, hólyagos vagy fodros krepp. Mintázatától függően ágynemű, ruha, blúz, ing készülhet belőle.
Karton: közepes finomságú fonalakból, vászonkötéssel szőtt, keményített, nyomott mintás pamutszövet. Speciális fajtája a jellegzetes kék-fehér színű kékfestő vászon. Ágynemű, falvédő, foltvarrással készített takarók, nyári ruhák, szoknyák készítésére alkalmas.
Kordbársony: Általában pamutból készült, hosszanti bordás bársony. A bordaszélességtől függően különböző fajtái léteznek. A mikrokord egészen keskeny, de van széles bordázatú, regular (szabályos) és irregular (eltérő bordaszélességű), nyomott mintás fajta. Létezik rugalmas, spandexet tartalmazó strech változat is, ami nagyon kedvelt. Kiváló, strapabíró, sokrétűen felhasználható gyerekruha alapanyag. Készülhet belőle nadrág, kabát, ruha, szoknya, sapka, vékonyabb változataiból ing, blúz.
Flanell: vászon vagy sávolykötésű, gyakran színes fonalból készített, könnyű vagy közepesen nehéz szövet, melynek egyik vagy mindkét oldala bolyhozott. Kellemes tapintású, nagyon finom anyag. Ágynemű, ing, blúz készíthető belőle.
Düftin: pamutból készült, bársonyos felületű vetülékatlasz szövet. A bársonyos felületet, bolyhozással, keféléssel, nyírással érik el. Melegségénél fogva kedvelt téli ruhaanyag. Főképp nadrágok, kabátok, ruhák készítésére ajánlott.
Frottír: pamutból készült, lágy, hurkos felületű szövet. Fürdőköntösökhöz, törölközőkhöz, játékfigurák készítésére alkalmas.
Ballon: puplinszerű, de durvább cérnából készült pamutszövet. Gyakran impregnált. Könnyű kabátok, esőkabátok, ruhák, nadrágok készíthetők belőle.
Farmer: láncsávoly kötésű, kopásálló pamutszövet. Eredetileg fonalban festett, létezik rugalmas változata is. Nagyon jó alapanyag kabátokhoz, nadrágokhoz, ruhákhoz, szoknyákhoz.
Lenvászon: többnyire vászonkötésű, pasztellszínekre festett szövetanyag. Nagy szilárdságú, kis nyúlású, jó nedvszívó képességű, jól mosható, főzhető anyagok. Hátrányos tulajdonságuk, hogy gyűrődésre hajlamosak, és nedvesség hatására, főleg első kezeléskor zsugorodnak. Emiatt a lenvászon anyagokat mindig avassuk be szabás előtt! Nyári ruhák, szoknyák, nadrágok, ingek, blúzok is készíthetők belőle.
Kötött kelmék: Rugalmas, nagy nyúlású, jó légáteresztő anyagok. Ezek a kelmék laza szerkezetűek, hajlékonyak, jól simulnak a testhez. Többféle kötésmóddal készülhetnek, ami miatt az anyagok tulajdonságai némileg eltérnek egymástól. Alapanyaguk is változatos, pamut, poliészter, poliamid, len vagy ezek keverékei lehetnek. A körkötött kelmék gyűjtőneve a dzsörzé. Pólók, felsők, szabadidőruhák, bodyk, fehérneműk alapanyaga.
Bébiplüss: a csecsemőruházat nélkülözhetetlen alapanyaga. Rugalmas, puha, sokrétűen használható anyag. Rugdalózók, nadrágok, felsők, sapkák, takarók, babajátékok készítésére alkalmas.
Műszőrme, plüss: nagyon magas száltakarójú szövet vagy kötött kelme. Nyersanyaga lehet gyapjú, alpakka, poliészter, poliamid, viszkóz. Sokféle alapanyag, gyártási mód, szálmagasság, felületi kidolgozás, szín és mintázat létezik ami nagy választékot biztosít. Kabátbélés, játékfigurák készíthetők belőle.
Filc: lehet gyapjú vagy szintetikus alapanyagú, ez utóbbi olcsóbb. A filc nagyon kedvelt alapanyaga sokféle kreatív technikának. Főként játékokat, falvédőt, gyerekszobai kiegészítőket dekorációkat készíthetünk belőle.
Most találtam rá erre az oldalra és itt is ragadtam.Az igazság az,hogy szabni nem tudok,talán nincs érzékem hozzá.Amikor a lányaim akik ma már szülők kicsik voltak,azért segítséggel varrtam nadrágot ,főleg szoknyákat.Most hogy már 4x nagymama vagyok,nyúznak egy ideje,hogy varrjak már,hiszen varrógépem is van.Régebben nem volt cikk-cakkos varrógépem,tavaly viszont kaptam 1-et,csak gondom van a szabással.Most,hogy rátaláltam erre az oldalra,megpróbálok egyszerűbb dolgokkal kísérletezni .Talán ha lesz sikerélményem,akkor bátrabb leszek……Tetszik a gumírozás,mert egyszerűnek tűnik és nagy szabási tudomány talán nem kell hozzá.
Örülök, hogy ide találtál. Remélem sok hasznos dolgot találsz az oldalon. Szívesen segítek, ha van kérdésed a varrással kapcsolatban.
Szeretem az oldalt böngészni, most fürdőköpenyt akarok varrni a 2 éves unokámnak.tudnátok segíteni,hol kapható szép frottiranyag? Köszi
Az anyagismerethez kapcsolódóan abban kérnék segítséget, hogy milyen anyag az, amit “modal”-nak neveznek? Valamint az is érdekelnek, hogy a közbélések műszálas anyaghoz sorolhatók be? Ha igen, akkor hiába varrok pamut belső és külső anyaggal hálózsákot, ha közbélést teszek bele, már kevésbé jól “szellőzik”?
Tudja-e valaki, hogy milyen anyag a ranforce?
Pamutból készül?
Mariella! A RENFORCE 100% pamutvászon
Eloszor is had jegyezzem meg, hogy Textilorszag az egyike a legszebb es legjobban funkcionalo magyar websitoknak.
Mar hetek ota keresek frottir anyagot ( ez vezetett hozzatok ) es nem talalok kiskereskedo
webuzletet. Furdokontost szeretnek varrni a noveremnek es sehol sem talalok vilagoskek, megfelelo vastagsagu frottir meterarut. Tudnatok segiteni?
Elore is koszonom.
Köszönjük a kedves szavakat!:) Egy vagy kétoldalas frottírt szeretnél? Olyan legyen mint a törölközők, vagy elég ha vékonyabb és csak egyik oldalán hurkol? Mi lenne a megfelelő vastagság?
Tényleg szuper összefoglaló!
Bébiplüss és plüss anyag között mi a különbség? Babajátékhoz az olcsóbb plüsst vettem, ennek 1250 Ft volt métere, elég bolyhos.
Varrásuk között mi a különbség?
Van valami, amire különösen figyelni kell? A bébiplüss métere plusz 1500 Ft lett volna…
A mosás: a bolyhos plüss nem fog szétmenni a 60 fokos mosás alatt?
Elég lenne ha 30 fokon kézi mosóprogrammal mosnám? Mivel játékfigura lesz belőle, nem fogom naponta mosni.
Köszi,
Ani
A bébi plüss magas pamuttartalmú, kötött anyag. Szokták plüssnek nevezni a magasabb szálú műszőrme szerű anyagokat is, jellemzően műszálasak. A plüss jellemzően szöszölődik, érdemes fércelni vagy megtűzni, hogy ne csúszkáljon el varrásközben.
Krepp ágyneműhuzatot vettem, átmostam, de változatlanul nagyon merev maradt. Mi tehetnék, hogy puhítsak az anyagon?
Szívesen fogadok ötleteket, és előre köszönöm a válaszokat: Magdi
Használat közben fog még puhulni. Esetleg újabb átmosás is segíthet. A szárítógép is puhítja az anyagokat.
Szia, meg tudod mondani, hogy a Sweatshirtstoff szónak mi a magyar megfelelője? Illetve mi a különbség ez, és a pamutjersey között?
Kint élünk németben, mind a kettőt kellett vennem, de tapintásra olyan egyformának tűnnek…. vagy félre lettem volna tájékoztatva? Mindkettő puha, rugalmas.
Köszönöm a segítséget.
Utánanéztem és nekem úgy tűnik, hogy a Sweatshirtstoff magyarul a futter vagyis tréning anyagnak felel meg. Belső fele bolyhozott vagy hurkos. A jersey a pólók anyaga, vékonyabb. Mindkettő lehet rugalmas.
Szia!
Azt szeretném kérdezni, hogy ha valamilyen plüssállatot szeretnék varrni (nem plüss anyagból amúgy, hanem filcből), akkor a kitöltésére milyen anyagot használjak, és hol lehet olyat venni?
Köszi szépen 🙂
Szia. A töltő Vlies (flíz) megfelelő erre a célra. Méteráru boltokban kapható.
Most találtam rá az oldalra, nagyon szuper!
Most találtam rá az oldalra, nagyon szuper!
Örülök, hogy tetszik! Sok hasznos varrással kapcsolatos írás van még az oldalon, nézz szét! Ha bármi kérdésed lenne írj nyugodtan!
Üdvözlet!
Párom vett nemrég egy baba hordozós vastag pulóvert,ami termo (thermo?) anyagból készült.
Azt szeretném kérdezni, mi is pontosan ez az anyag és mi a különbség a polár és e között?
Köszönöm!
Péter
Poliészter anyag aminek egy vagy mindkét oldalát bolyhozzák ezért, meleg téli viselet, hasonló a polárhoz.
nagyon jó ez az oldal így legalább tudja az ember hogy milyen anyagot vegyen különböző,ruha készítéshez,
Kedves Edit!
Szia!
Érdeklődöm, hogy a “microfiber” anyag milyen és jó-e egy 4 éves gyermek bőrének nyári ruhát venni ebből?
Igyekszem mindig olyan anyagot választani neki, ami pamut vagy pamut sztreccs, illetve pamut viszkózzal – a viszkóz anyagú dolgokat magamon is imádom.
🙂
Most viszont ezzel a “microfiber” anyaggal tanácstalan vagyok.
A műszál egy fajtájára gondolok, de én nem szoktam neki műszálas anyagokat venni SOHA, még akkor sem, ha a legdivatosabb, mert szerintem egészségtelen, nem szellőzik benne a bőr és akár érzékeny bőrűnek ki is kezdheti a bőrét.
Persze lehet, hogy már ez nálam túlaggódás…
Segítségedet előre is köszönöm!
Szép napot és jó egészséget kívánok!
Üdv!
Emese
szia én szeretném meg tudni hogy mi a double?
Műszálas anyag, én nem javasolnám kisgyereknek.