Folytatódik a fehérnemű varrásról szóló sorozatunk. Az elősző részben szó volt a varrógépről, varrógéptűről és a felhasználható textilfajtákról. Ha lemaradtál a bejegyzést az alábbi linkre kattintva elolvashatod:
Fehérnemű varrása házilag – Az alapok
Amire még szükség van a fehérnemű varráshoz azok a különböző gumiszalagok. Ezekből sokféle létezik, a pikós gumitól, az Y vagy szegőgumin át egyészen a különböző csipkegumikig. Vegyünk át most néhányat ezek közül!
Gumiszalag
A legegyszerűbb a sima gumiszalag, ami többféle méretben kapható. Fehérneműknél általában a derék és combrésznél bevarrva vagy befűzve használjuk, mivel önmagában nem túl dekoratív.
Pikós gumi
Többféle szélességben és színben kapható ez a fehérnemű készítésnél gyakran használt gumi típus. Jellemzően egyik vagy mindkét szélén futhatnak a pikók. Bugyik, trikók gumizásához is nagyon jól használható. Dekoratív, ezért színoldalról vagy fonák oldalról is felvarrható, utóbbi esetben csak a gumi pikós széle látszik.
Y vagy szegőgumi
A szegőgumik szintén sokféle színben kaphatók, sőt létezik mintás változat is. Szegésre használjuk bugyik comb-, és derékrészéhez, illetve trikók szegélyéhez és pántjához. Félbe hajtva varrjuk fel.
Mintás gumiszalag
Főként sportosabb női bugyik, illetve fiú alsók derékrészének gumizásához használhatók a különböző színes, mintás, csíkos, feliratos, általában 2-4 cm szélességű gumiszalagok.
Csipkegumik, díszgumik
Rengetegféle változata létezik a rugalmas csipkegumiknak színekben, szélességben, fajtában egyaránt. Változatosan felhasználhatók derékrészhez, combgumizáshoz is. Díszgumik lehetnek fodrosak, organzával díszítettek, csipkések és még nagyon sokfélék.
Melltartó gumik
Melltartót ugyan most nem fogunk varrni, de azért említést érdemelnek a különböző melltartógumik is. A bőrrel érintkező oldaluk általában puha, bársonyos felületű, lehetnek simák vagy mindkét szélükön pikósak. Használhatjuk őket trikók pántjaként, a szélesebbeket akár alsók derékgumizásához is.
Egyéb eszközök
Természetesen szükséged lesz még cérnára és egy jó szabóollóra, esetleg kisebb varróollóra. A szabáshoz szükséges eszközökről lesz még szó a szabásminta készítés témakörénél részletesebben is.
Az ollóval kapcsolatosan még szeretném hangsúlyozni, hogy időnként érdemes megéleztetni. Egy éles, teljes felületén jól vágó ollóval sok időt és energiát spórolhatsz meg. Nagyon bosszantó és kellemetlen dolog életlen ollóval nyirbálni az anyagokat, különösen igaz ez a rugalmas textilekre.
A másik tanácsom, hogy a varráshoz, szabáshoz használt ollódat ne használd máshoz! Ne vágj vele kartont, gyerekek, párod nem nyúlják le saját barkácstevékenységeikhez! Legyen szigorúan elkülönítve szabás-varrás céljára! Így sokkal tovább hatékonyan használható és ritkábban kell megéleztetni.
Folytatjuk…
Nagyon tetszik ez a téma,szeretnék többet tudni róla!